︎    

POL:
Przewodnik po polsku



   




Info:

Sergey Shabohin:


SZCZELINA
Counter-Monumental Queer

Daty:
26 września – 31 października 2024 

Miejsce:
Biuro Wystaw, Warszawa, Polska

Kuratorzy:
Sarmen Beglarian, Andrzej Wajs
Współpraca:
Sylwia Szymaniak

Link:
︎︎︎ biurowystaw.pl



Plan:
Kliknij wybraną sekcję.


Schemat:




Tekst kuratorski:
W praktykach artystycznych Sergeya Shabohina rewizja instytucjonalnych form przemocy wizualnej w zaskakujący sposób łączy się z krytyką mechanizmów represjonowania seksualności queer. W jednym i drugim przypadku kluczową rolę odgrywa strategia oporu wobec idolatrii, zarówno tej związanej z pamięcią historyczną, jak i tej, której przeznaczeniem jest tłumienie swobodnej ekspresji, m. in. mniejszościowych orientacji seksualnych. Symbolem obydwu jest „pomnikowa”, jednokanałowa narracja, spychająca na margines życia społecznego wszelkie przejawy sprzeciwu wobec politycznej i obyczajowej dominacji, której manifestacją jest bio-władza.

Szczelina to wizualna i aktywistyczna metafora wyłomu w tej narracji, kontestująca zawłaszczenia pamięci historycznej i odzyskująca przestrzeń dla wolności i seksualności queer. Wagina i anus to dwie mandorle tej rewolty, nawiązujące do symboliki Darkroomu, stanowiące w projekcie Shabohina emblematy osobistej, radykalnej postawy artystycznej.

Totalna instalacja ma formę labiryntu złożonego z 8 modułów, przechodzących od czerni, przez różne odcienie szarości, do bieli, w których ukazane są różne strategie queerowania pomników i historii. W kompozycji modularnej artysta w zróżnicowany sposób eksponuje motyw przechwytywania i rekonstrukcji znaczeń implantowanych w przestrzeń publiczną przez uzurpatorską instancję polityczną. Prostota minimalistycznej konstrukcji kontrastuje z bogactwem zawartej w jej wnętrzu informacji wizualnej. Strategia counter-monumental queer obnaża mechanizm kondomizacji pamięci historycznej, osłaniający i blokujący bezpośrednią relację z jej źródłami. Zabroniona pamięć sąsiaduje w nich blisko z zakazanym pragnieniem seksualnej autoafirmacji.     

Oparta na zapisach filmowych, obrazach i obiektach, retrospekcyjna opowieść rozpięta jest na osi topograficznej trzech miejsc – Berlina, Polski i Białorusi. Nicią łączącą te miejsca jest dialektyka utraty domostwa, próby odnalezienia bezpiecznego azylu i zadomowienia, nomadyzm, którego nieodłącznym i kulminującym motywem może być, choć nie musi, doświadczenie bezdomności.         




Plakat i instalacja Marmur społeczny: 14 kroków




Dziękujemy:


Kuratorzy:
Sarmen Beglarian, Andrzej Wajs

Współpraca:
Sylwia Szymaniak

Montaż:
Mikhail Mishuk

Transport / pomoc:
Pavel Preobrazhensky

Obiekty (modelowanie i drukowanie 3D):
Roman Shabohin
Dziękujemy za szybką pomoc
Alexandr Adamov

Pomoc techniczna i zapewnienie sprzętu
Tomasz Jóźwin

Dźwięk:
Mikita Bubashkin
i Gray Mandorla
Olga Podgayskaya
Sgustok

PR:
Liza Maslionchanka

Dziękujemy:
Centrala
(Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis)
Marina Dashuk
Kinga Cieplińska
Michał Hartkiewicz
Marcin Jasiński
Yana Kuchinskaya
Alexey Lunev
Kirill Masheka
Michał Mioduszewski
Piotr Pieńkowski